Tomáš Hanuš - Arni Archery

Rukavice

Každý kdo začíná s lukostřelbou a chce mou radu, tak jednoznačně odpovídám: "Vyzkoušejte tab i rukavici, ale bude-li to jen trochu možné zvolte tab", protože většinou s jakým typem chrániče prstů začnete, tak u něj už také zůstanete. Důvod je jednoduchý tabů jsou desítky možná i stovky druhů a navíc se dají jednoduše upravovat i opravovat. Rukavic je řádově méně druhů a 99% z nich je vlastně špatných. Já sám jsem si musel své rukavice šít a to není tak úplně jednoduchá věc.

Teď je tu pro nás "pacienty s rukavicí" konečně možnost koupit si opravdu špičkovou rukavici již hotovou. Je vyrobena podle osvědčeného vzoru se spodním vedením řemínků. Rukavici tvoří vlastně dvě části spojené pomocí gumy, která umožňuje opravdu jemné nastavení tahu.

Zásadní je střih rukavice a materiál na prstech.

Střih - prsty jsou bezešvé. Důležitý je cit na koncích prstů a především na tom kotvícím (zpravidla prostředník). Proto všechny rukavice se švem na špičce jsou z mého pohledu více než problematické.

Koupili jste si rukavičku, začněme tedy s její kultivací.

1) Připravte si malé množství alkoholu, nejlépe slivovice apod. Prsty rukavičky namočte do alkoholu až po tkaničky. Nemáčejte dlouho. Nasuňte na prsty co nejtěsněji. Takto nasazenou rukavičku nechejte chvíli na prstech, pokud vás budou zpočátku stahovat, je to normální. Jakmile tlak nepatrně povolí a ucítíte, že prsty padnou dobře, ale neprotáčejí se, můžete dát rukavičku vyschnout. Celý proces můžete 1-2 x opakovat, až rukavička padne „jako ulitá“.

2) Po natvarování prstů si přizpůsobte náramek na zápěstí. Ten nesmí být příliš utažen. Gumičky dotahujeme postupně a zvolna.

3) Po doladění řemínku přistupujeme k poslední fázi úprav a tou je zvláčnění prostřednictvím vazelíny, Snow Sealu apod. Při máčení prstů v alkoholu dojde k jejich nepatrnému zvětšení. Přesto jsou ale po uschnutí stále ještě tvrdé a působí dojmem skořápky korýše. Tento jev vymizí po promazání uvnitř i vně prstů ale pozor, promazávejte jen tak akorát, aby se pak prsty neprotáčely.

Prsty rukavičky se musí „vystřílet“ a nějakou dobu trvá, než se poddají. Pozor na tkaničky! Ponechávejte je raději delší a ustřihněte nadbytečnou délku až nakonec. Uzlíky na tkaničce min. 3 až 4.  Pokud jste měli rukavičky z jiného materiálu, může vám zpočátku chybět pocit kontaktu s tětivou. Brzy však důležitého pocitu spojení prstů s tětivou dosáhnete a budete získávat nad výstřelem stále větší kontrolu. Za pár týdnů vám téměř zmizí i standardní mozol od tětivy na prsteníčku. Tak s chutí do toho a trpělivost! Arni.

Cena: 1.990 Kč