Tomáš Hanuš - Arni Archery

Knížecí lov na zámku Sychrov - Svátek luku a nože 2016

Podzim zaklepal na dveře a s ním přišel i čas krásných závodů a lukostřeleckých setkání. Mezi ně patří již třetím rokem Knížecí lov na zámku Sychrov – Svátek luku a nože.

Přípravy na tuto mimořádnou akci započaly již na jaře, kdy se pořadatelé z klubů Ostrostřelci Skalany, Lukostřelecký klub Arni Valteřice a Žebrák postupně setkávali jak s představiteli zámku, tak ke společným jednáním o rozpočtu, organizaci a zabezpečení. Sychrov nám nabídl výhodnější termín, než v letech minulých, 24. září 2016 a bylo dohodnuto, že akci podpoří propagačně. Velká část tíhy organizace spočinula na bedrech skalanských, v čele s Olinkou Žákovou. Tomáš Hanuš – Arni, koordinoval akci z hlediska bezpečnostního, vydatně mu v tom pomáhal Jarda Obročník – Klacek. Kibe z LK Žebrák vypomáhal s přípravou posil na dětský parkur a Lukohrátek. Přípravné období zahrnovalo také propagaci akce, logistické zabezpečení, vše pečlivě promyšlené, do nejmenšícgh detailů. Věděli jsme, že chybičky budou, hlavním cílem, kromě spokojených diváků a závodníků však byla bezpečnost. V jednu chvíli se totiž v areálu zámku ocitli řemeslníci, návštěvníci akce z řad veřejnosti, organizátoři, instruktoři lukostřelby, závodníci Českého lukostřeleckého svazu (závod v olympijské lukostřelbě), Lukostřelce.cz (Lukohrátky) a České 3D lukostřelby (22. kolo Českého poháru v 3D lukostřelbě), zaměstnanci občerstvení - Oranjerie, zámku… Koordinace takové akce si vyžádala nesmírné úsilí jak Olinky Žákové, tak všech zúčastněných klubů a představitelů zámku v čele s referentem majetkové správy panem Jágrem a v neposlední řadě zodpovědnost diváků.

V pátek 23. září ráno se začaly na Sychrov sjíždět první organizátoři a členové klubů a začali rozvinovat jednotlivá stanoviště, značit příjezdové cesty, tratě, připravovat zázemí akce i vlastní ubytování. Svítilo sluníčko a téměř letní počasí bylo předzvěstí krásného víkendu. Práce vrcholily s příchodem tmy, postupně také přijížděly karavany a auta s prvními závodníky. Letos poprvé do zásobní zahrady, která byla zámkem za tímto účelem velmi dobře zrekonstruována a upravena pro pobyt. Klacek zajistil vlastními silami vojenskou umývárnu, nechyběly nezbytné toalety TOY TOYky, pivo, zelňačka od Dobry, klobásy a začala večerní párty. LK Arni si udělal separé z důvodu několika oslav narozenin a přivítání nových členů klubu, ale s příchodem chladné noci se část lidí přesunula k spánku do stanů a část pokračovala s kytarou u táborového ohně.

Za ranního kuropění vylezli organizátoři ze spacáků, více či méně zdevastovaní bujarou zábavou a nedostatkem spánku a vrhli se využít posledních hodin a minut před akcí na doladění stanovišť. Olinka provedla poučení instruktorů a pořadatelů. V 9.45 na trať vyrazili účastníci 3D závodu, o chvíli později Lukohrátek a pak své stanoviště zaujali olympijští lukostřelci. S úderem desáté hodiny se brána otevřela pro první diváky, jejichž nápor postupně sílil a vrcholu dosáhl mezi 13 a 15 hodinou. U kašny v průčelí zámku mohli diváci zhlédnout ukázky nomádské bojové střelby v podání slovenské skupiny Fekete Solyom a japonské tardiční lukostřelby. Z pohledu od cimbuří – v levé části zahrady, své stanoviště instruktáže lukostřelby rozvinul LK Arni Valteřice a tradičně velkému zájmu se těšili nožíři a řemeslníci, kteří měli své stánky umístěny těsně u zámku. Barvitou podívanou doprovázely ukázky středověkého života a života indiánů, jakož i dětský parkúr a dětský výtvarný koutek. Dětský parkúr byl určen pro děti do 15 let, zahrnoval procházku po zámeckém parku, kde bylo rozmístěno 10 3D terčů ve tvaru zvířat. Na stanovištích byli zkušení instruktoři lukostřelby, kteří dětem pomáhali a zapisovali značky dokládající úspěšnou střelbu razítkem na bodovací kartu. Po absolvování parkuru děti obdržely velmi pěkný diplom Knížecího lovčího. Zámkem se také nesla vůně staročeských specialit a akci doprovázelo jak sluníčko, tak velmi dobrá nálada.

Po čtvrté hodině byla výtečná akce pomalu ukončena a závodníci a návštěvníci se začali rozjíždět do svých domovů. Organizátoři závodů postupně bourali tratě, nakládali materiál, Olinka Žáková vyrazila ještě na nezbytnou schůzku s představiteli zámku k prvnímu vyhodnocení. Ti, kteří měli ještě dostatek sil zamířili před Oranjerii, kde Klacek a spol. uspořádali countrybál.

Akce, které se letos kromě cca 200 závodníků, 55 organizátorů, pořadatelů a instruktorů zúčastnilo také 800 návštěvníků, z toho 260 dětí, byla vyhodnocena jako velmi zdařilá. Věříme, že příští rok přiláká ještě více zájemců.

Všem, kteří pomohli s přípravou a realizací akce, jakož i partnerům akce - firmám YATE Targets a Archery 3D Targets Vrága, dále Národnímu památkovému ústavu Územní památkové správě na Sychrově a Obecnímu úřadu v Horní Branné, který zapůjčil na akci ozvučení, 2 stany a teplomet z prostředků Svazku obcí Jilemnicko, spolupořadatelům LK Ostrostřelci Skalany a LK Žebrák i sponzorovi klubu firmě Montitech, patří VELKÝ DÍK.

  

Foto Mlčoch, Lukostřelci Českého lesa: http://dlouhesipy.rajce.idnes.cz/Sychrov_2016/

Foto Jobro: http://jobro.rajce.idnes.cz/Svatek_luku_a_noze_Sychrov_2016/

 

 

 

Foto LK Arni Valteřice: Od úvodní fotografie s popiskou až po vyhodnocení, Marek Hylmar, od Zafiry dále, Katka Kyzlinková 

 

Naši partneři

Lukostřelecký klub ITA Club

Lukostřelecký klub
ITA Club

Direct Alpine

oblečení bez kompromisů

Yate

outdoor, terčovnice

Yate

mediální partner