Je lukostřelba drahý koníček?

Pojem „drahý“ je relativní a jistě ho bude vnímat jinak ředitel banky a jinak bezdomovec z parku. Lukostřelba je pro většinu střelců koníček neboli „hobby“ a tak si dovolím její srovnání s jednou z nejpopulárnějších zábav v Česku – s cyklistikou. Vybral jsem ji i proto, že vím, o čem hovořím. Jako nadšený amatér jsem se cyklistice několik let věnoval závodně v kategorii horských kol.

Máme zde tedy dva nadšence, kteří si chtějí splnit svá přání-cyklistu (bikera) a lukostřelce. Oba počítají s občasnou účastí na nějakém tom „pouťáku“ (amatérském závodě). Oba dva, samo sebou, již pečlivě „vygooglovali“ veškeré možné i nemožné varianty, které trh nabízí.

Cyklista zjistí, že kolo, které ho má alespoň trochu bavit a má vydržet, nemá cenu kupovat pod 30 tis. Kč. Kolo, které ho může opravdu nadchnout, začíná nad 50 tis. Kč. K tomu je třeba připočítat základní oblečení – kraťasy, dres, tretry, lehkou bundu, rukavice a helmu za cca 10 tis. Kč. Pokud bude jezdit v chladnu, je to zase + 10 tis. Kč. Sečteno, cyklista amatér si musí připravit 50-80 tis. Kč. Pak je to zážitek z jízdy, to se zase musí uznat. Ještě bych mu ze své zkušenosti doporučil, aby nejezdil maratóny ve špatném počasí, protože jej takovýto závod (cca 100 km v terénu) může stát i několik tisíc za opotřebované, zejména převodové součástky (řetěz, pastorek, převodníky).

Lukostřelec by si měl uvědomit to samé a „nelovit“ v nejlevnějších vodách. To jsem přesvědčen bez ohledu na to, zda se rozhoduje pro luk „Arni“, nebo pro kvalitní luk od jiného výrobce. Pořízením nekvalitního „náčiní“ může dojít k tomu, že ho luk zklame natolik, že zavrhne lukostřelbu navždy. Pokud jej má totiž něco bavit, tak to musí fungovat. Tady je třeba říci, že se vyplatí návštěva přímo u výrobce, který může laika zasvětit do základů lukostřelby a doporučit mu vhodné vybavení. Možnost ovlivnit budoucí vzhled luku, vyzkoušet si jej předem, přizpůsobit sobě samému, to je investice, která se rozhodně vyplatí.

PHOTO 2019 11 11 17 37 34 2

Lukostřelec tedy pořídí „střední třídu“ mezi 8-10 tis. Kč za luk. Šípy (pro začínající zásadně karbonové, vydrží více) kolem 3 tis. Kč/12 ks + chrániče 300 Kč na přední ruku, 300 Kč na zadní ruku, toulec 400 Kč. Oblečení není nutné žádné speciální, postačí běžně používané pro venkovní aktivity.

Shrnuto - začínajícímu lukostřelci postačí 12-14 tis. Kč, aby měl velmi slušné vybavení.

Cyklista potřebuje 50-80 tis. Kč. A to se ještě nezmiňuji o amortizaci, která je u kola podstatně větší než u luku.

Přeji všem, aby si svého „KONĚ“ dokázali správně vybrat a především si ho užít.

Arni.

005