ATS

My všichni, co jsme propadli kouzlu těch prapodivně ohnutých věcí, pro které se vžil název luk, řešíme od začátku několik základních potřeb.

První je samozřejmě luk na druhém místě munice, tedy šípy, další pozice rovnoměrně obsadí chrániče, toulec, dalekohled atd. Teď můžeme jít střílet, ale do čeho?

Velmi dobré terče jsou slámové balíky (pravý opak jsou slámové terčovnice ty opravdu NIKDY!!!), ale zkuste si chodit po lese s balíkem, který má 30kg. Přenosné, tzv. kostky, to už je lepší, ale každý kdo ji zkusil nést dále než několik desítek metrů, zabolí jej rameno již při té vzpomínce. Pokud střílíte terčovou lukostřelbu, máte vyhráno, terč složený z desek např. Polimix firmy YATE vydrží desítky tisíc výstřelů, ale to je opravdu věc jenom obtížně přenosná. Pokud totiž střílíte tu nejzábavnější lukostřeleckou disciplínu - 3D, potřebujete terč lehký, snadno přenositelný, lehce umístitelný a jak se hezky česky říká "arow friendly".

Navíc všechny pravidelné tvary terčovnic, ať je to kvádr, krychle, kruh, nejsou podle mých zkušeností pro trénink 3D ideální. Náš mozek má snahu neustále střílet na střed pravidelného tvaru navíc pokud je tam jasný zásahový bod tzv. "žlutá", tak naše oko/mozek vysloveně střelecky lenivějí a když se potom postavíme před 3D terč nestačíme se divit "jak jsem mohl tak jasnou vzdálenost minout"? Proto je třeba při tréninku 3D střílet do terčovnic, které se blíží tvarem 3D terčům a jsou tzv. "slepé" - nemají na sobě jasně viditelný bod, na nějž bychom mířili.

Právě z těchto mých podnětů a zkušeností vznikly ve spolupráci s firmou YATE terčovnice ATS.

Je na nich využita osvědčená technologie použitá i u oblíbených terčovnic řady Outdoor, tedy návin, kde se šíp zastavuje mezi jednotlivými vrstvami a tak je zaručena dlouhá životnost i snadné vytažení šípu po zásahu. Každá terčovnice ATS je složena ze dvou těchto "návinů" s rozdílným průměrem. Vyráběny jsou zatím 3 velikosti zhruba odpovídající kategorizaci 3D terčů 1-3. Důležitou funkci na ATS mají čtyři oka tvořená PES šňůrou, která zabezpečují velkou variabilnost při upevňování terčovnic (pomocí pružných upínačů „gumicuků“) a také umožňují použít popruh pro jejich snadné přenášení. Velkou výhodu spatřuji také ve váze, která je opravdu nízká a není problém mít na rameni zavěšené dvě terčovnice, čímž se zásadně zvýší efektivita a atraktivita tréninku - každý jistě zná tu situaci, kdy zkouší střílet do kopce nebo z kopce a jedna cesta je vždy "zbytečná" - tedy byla. Když máte terčovnice dvě, je problém vyřešený.

Ideální je situace kdy jste parta např. čtyř kamarádů, když má každý dvě ATS je to osm terčů z kterých vznikne během několika málo minut mini parcour na místě, kde se Vám líbí a ještě se vejdete do jednoho auta!!!

Na terčovnicích si můžete po tréninku odpočinout, posedět v suchu a teple, jejich využití je opravdu široké. Je dobré na ně střílet pokud možno kolmo, výrazně tak prodloužíte jejich životnost. A abych nezapomněl, terčovnice jsou z jedné strany černé, z druhé strany hnědé.

Já sám jsem prototypy ATS hojně používal v přípravě na ME IFAA 2014 a vyšlo to. Tak ať to výjde i Vám.

Arni.

 

tercovnice ATS 1 31 10   2878

 2887   2876

 

005

 

 

Zpět